Edukacinė paroda „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“

           Birštono gimnazijos bibliotekoje balandžio 5-26 dienomis buvo eksponuojama kilnojamoji Lietuvių kalbos instituto edukacinė paroda „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“, aktyviai keliaujanti po Lietuvos ir užsienio mokyklas, kultūros centrus bei renginius. Šios parodos tikslas – žaismingai pristatyti lietuvių kalbotyrą, supažindinti su lietuvių kalbos istorija, skatinti pasididžiavimą lietuvių kalba, atskleisti jos išskirtinumą ir vietą pasaulio kalbų kontekste.

          Parodos eksponatai unikalūs – tai ne tik stendai su išsamia informacija, bet ir kalbos žaislai, leidžiantys kiekvienam paliesti kalbą rankomis ir pačiam pajusti jos savitumą. Tuo galėjo įsitikinti beveik 500 parodą aplankiusių gimnazijos mokinių, kuriems pradinių klasių ir lietuvių kalbos mokytojos, padedamos bibliotekininkės Ievos Jonuškienės, padėjo suprasti, kad kalba – tai ne tik gramatika ir skyryba, sudėtingos rašybos pinklės, tai gyvas, įdomus reiškinys, kuriuo galima žaisti ir kurį net galima liesti.
           Tyrinėdami „Indoeuropiečių kalbų sodą“ mokiniai susipažino su gausia indoeuropiečių kalbų grupe, išdėstyta 12-oje medžių su įvairių dydžių ir spalvų vaisiais. Dėlionės principu žaisdami su šviečiančiais eksponatais „Musė“ ir „Akis“ mokiniai susipažino su lietuviškų žodžių atitikmenimis kitose pasaulio kalbose, įžvelgė kalbų giminystę ir bendrą kilmę. Simbolinis žodynas – šviečiantis eksponatas su atverčiamais žodžiais – mokiniams padėjo suprasti pasirinktų žodžių kilmę, sužinoti, kurie žodžiai paveldėti, kurie pasiskolinti iš kaimynų, o kurie sukurti žymių asmenybių. Magnetinis žemėlapis su žodžiais mokiniams leido pamatyti, kokius žodžius ir kokioms kalboms  lietuviai paskolino. Daugiausia dėmesio tarp įvairaus amžiaus mokinių sulaukė interaktyvi lietuvių kalbos abėcėlė – kiekvienos lietuviškos raidės antspaudai su jų kilmės nuoroda. Atspausdami savo vardus mokiniai suprato, kad lietuvių kalbos abėcėlė nevienalytė – sudaryta iš lotyniškų, čekiškų, lenkiškų, o taip pat kalbininkų Danieliaus Kleino sukurtos unikalios raidės „ė“ ir Jono Jablonskio „ū“.

Birštono gimnazijos bibliotekininkė
Ieva Jonuškienė