Triukšmo suvokimo dienos minėjimas Birštono gimnazijoje

     2019 m. balandžio 25 d.  buvo minima tarptautinė triukšmo suvokimo diena. Iškart po mokinių atostogų 2019 m. balandžio 29 d. gimnazijoje surengėme akciją, norėdami ugdyti gimnazijos bendruomenės suvokimą apie triukšmo įtaką organizmui. Akciją organizavome su gimnazijos pavaduotoja – fizikos mokytoja Danguole Kederiene.

     Mokykloje buvo vykdomos pamokos be įprasto skambučio. Pamokų metu gimnazijoje vyravo tyla, o pertraukos buvo pradedamos tylia paukščių čiulbėjimo melodija, kuri netildavo visą pertrauką. Kai melodija baigdavo skambėti, tai reikšdavo, jog prasidėjo pamoka.

    Taip pat tądien mokiniams vyko edukaciniai užsiėmimai. Su mokiniais kalbėjome apie tylos, garso ir triukšmo sąvokų skirtumus. Taip pat aiškinomės, koks triukšmo poveikis organizmui – specifinis (akustinė trauma, klausos nuovargis, kurtumas), nespecifinis (galvos skausmas, svaigimas, cypimas ir pan.). Mokiniams buvo pristatyti garso lygių poveikiai (nuo tylos iki traumatizmo bei sukelto šoko). Atskirai aiškinomės skirtingas garsų rodiklių reikšmes, kokia rodiklio reikšmė būna, pavyzdžiui, sprogimo, šūvio metu, kokios triukšmo rodiklių vertės būna diskotekų metu, kai žmonės rėkia, kai yra didelis automobilių srautas ir kt. Išsiaiškinę triukšmo poveikį mokiniai atsipalaidavo atlikdami kitą užduotį: buvo leidžiami įvairūs garsai ir mokiniai turėjo atspėti, kas tai per garsas, ar jis malonus. Taip pat mokiniai buvo paprašyti užrašyti, kokių patarimų sau ir kitiems turėtų planuodami naują, mažiau triukšmingą dieną. Atsakymai buvo panaudoti darant plakatą, kuriame abiejų pirmų klasių mokiniai rašė savo Tylos receptą, kurį galima panaudoti darniai aplinkai kurti.

    Mokiniams triukšmo suvokimo tema yra aktuali, dėl patiriamo nuovargio, kurio priežastis – aplinkos triukšmas, kuris gali būti kontroliuojamas. Tik didinant suvokimą galima pakeisti situaciją veikiančią visą bendruomenę. Tradiciškai kitais metais taip pat minėsime triukšmo suvokimo dieną, įtrauksime dar daugiau mokinių.

Sveikatos priežiūros specialistė Ingrida Mieliauskaitė