Sveikata ir dantų priežiūra

Dantų ėduonis ir kitos dantų ligos vadinamos elgsenos ligomis. Kitaip tariant, jos yra netinkamos žmogaus elgsenos pasekmė. Dantų ėduonį dažniausiai sukelia apnašos ir jose esantys mikroorganizmai. Dantis valant šepetėliu ir pasta burnoje sumažėja mikroorganizmų, pašalinami maisto likučiai ir apnašos.

Su Birštono gimnazijos 1-4 kl. (viso – 156) mokiniais visą kovo mėnesį dirbome burnos higienos temomis: mokėmės teisingos burnos higienos technikos, taisyklingai valyti tarpdančius, kodėl svarbu valyti dantis, liežuvį, tarpdančius.. Žiūrėjome filmuką apie Bakteriuką ir Ėduoniuką, kurie sukėlė ligas berniuko Janso burnoje. Vaikai aptarė filmuką, fantastikos elementus pritaikė realiose situacijose. Mokiniai diskutavo, kodėl atsiranda ėduonis, ar iš tikrųjų burnoje dantis graužia kirmėlės, kaip stiprinti savo burnos sveikatą ir palaikyti gerą savijautą, aptarė, kokia yra danties sandara, kokios dantų rūšys ir funkcijos, kiek yra pieninių  ir nuolatinių dantukų.

Tik kartojant tokias pamokėles, kodėl reikia valytis dantis, kaip juos prižiūrėti, kad reikia eiti pas odontologą ne tada, kai suskausta dantuką, bet pasitikrinti profilaktiškai, kad jo nereikia bijoti, kad žymiai lengviau taisyti mažas skylutes, galima bus pasiekti geresnių rezultatų. Juk vaikai dažniausiai galvoja, kad pas gydytoją reikia eiti tik tada, kai suskausta dantuką.

Pamokėlių metu vaikai diskutavo, mokėsi valyti dantis naudodami žandikaulių muliažą,  žiūrėjo edukacinį filmuką, darė pratybas. Taip pat gavo ir kitų dovanų – dantų šepetėlių ir pastų. Be to pradinukams buvo išdalinti „Dantų valymo ABC“ lipdukai, bei atmintinės tėvams apie vaikų burnos higieną ir dantų dengimo silantais programą.

 

Parengė sveikatos priežiūros specialistė
Ingrida Mieliauskaitė